Małe – naturalne, czy duże, ale sztuczne?

kominy

Plastikowe drewno, skórzana tapicerka ze szpanodermy, czy szczotkowane aluminium z lakierowanego na srebrno plastiku już przestały nas dziwić. Jednak wielu pamięta czasy, kiedy materiały były tym, na co wyglądały.

Z jednej strony księgowi, z drugiej konkurencja powodują, że auta muszą wyglądać co raz lepiej i oferować więcej, często posuwając się do mniejszych lub większych oszustw. Kupuje się oczami, więc wystarczy piękny wygląd, deklaracja niskiego spalania i promocyjny kredyt.

Jednak jest jedna rzecz, która nie może być plastikowa.

Komin.

rury wydechowe maserati

Bo przecież jaki plastik wytrzymałby temperaturę spalin? No, może i taki jest, ale na pewno solidny kawałek pięknie chromowanej rury będzie  od niego tańszy. I ładniejszy.

Aż tu wjechał na salony civic ufo, który w osłonie tylnego zderzaka miał wkomponowane dwa trójkątne wyloty spalin. W 100% z lakierowanego na srebrno plastiku, za którym kryły się najzwyklejsze stalowe rurki.

rury wydechowe civic

Niedługo potem rozwiązanie stało powszechne od tanich kompaktów po lexusa.

rury wydechowe Aklasa

Tanio, efektownie,  funkcjonalnie. Czego chcieć więcej?

Tańsze jest wrogiem taniego.

Kiedy zobaczyłem tył nowego passata złapałem się za głowę, a moja teoria o nieuplastikowieniu kominów legła totalnie w gruzach.

Passat ma dwa szerokie i pięknie chromowane wyloty.

Nie, nie wyloty. Wgłębienia.

Tak, wgłębienia zaślepione czarnym plastikiem, by na pierwszy rzut oka wyglądały na wyloty. Prawdziwe wyloty są byle jakie, ukryte głęboko pod efektownymi atrapami.

rury wydechowe passat

Rozumiem, że wszystko ma być tak tanie, jak to tylko możliwe. Tylko, ze passatowskie kominy przekroczyły tę granicę.

Co będzie dalej?

Dalej będą elektryki z atrapami kominów, z kompozerem dźwięku v6 i generatorem spalin o aromacie identycznym z naturalnym…

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.